Dotace na standardizaci územích plánů
Využijte 85% dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na konverzi územního plánu do jednotného standardu územně plánovací dokumentace. Pro obce s více než 1 000 obyvateli jsou otevřeny dvě dotační výzvy, konkrétně 75. výzva pro obce na území méně rozvinutých regionů a 76. výzva obce v přechodových regionech.
V rámci 75. a 76. výzvy IROP je podporována konverze územního plánu do jednotného standardu územně plánovací dokumentace. Konverzí je chápán převod stávajícího územního plánu, který ve stávajícím stavu není zpracován do jednotného standardu podle § 59 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon.
Mezi způsobilé přímé výdaje patří:
- zpracování návrhu změny územního plánu, kterou se provede konverze územního plánu do jednotného standardu ve formátu PDF/A a ve strojově čitelném formátu vč. prostorových dat ve vektorové formě;
- zpracování úplného znění územního plánu po změně, v jednotném standardu ve formátu PDF/A a ve strojově čitelném formátu vč. prostorových dat ve vektorové formě;
- výdaje na tisk návrhu pro veřejná projednání;
- vyhodnocení vlivů změny územního plánu na udržitelný rozvoj území, pokud se bude zpracovávat a přímo souvisí s konverzí územního plánu do jednotného standardu;
- DPH.
Důležité informace k výzvám:
- Mezi přímé výdaje spadají výdaje, které přímo souvisí s konverzí územního plánu do jednotného standardu.
- Výdaje spojené s věcnými změnami lze uplatnit jako nepřímé náklady (7 % z přímých výdajů).
- Věcnou změnou se rozumí např. vymezení nové zastavitelné plochy, uvedení územního plánu do souladu s nadřazenou územně plánovací dokumentací, vymezení nového koridoru, změny využití ploch apod.
- Změnou územního plánu je chápán převod stávajícího územního plánu, který není v jednotném standardu, do jednotného standardu včetně úplného znění po vydání této změny.
- Na fakturaci musí být jasně oddělena práce za standardizaci (přímý výdaj) a za věcnou změnu (nepřímý náklad).
- Soulad dat s jednotným standardem musí být doložen potvrzením – protokolem z elektronického kontrolního nástroje, zajištěného Ministerstvem pro místní rozvoj.
- Jednou z povinných příloh je studie proveditelnosti, která slouží k posouzení potřebnosti a realizovatelnosti projektu.
- Pro podání žádosti o dotaci je nezbytné mít k projektu vydané souhlasné stanovisko odboru Hlavního architekta (OHA) eGovernmentu.
- Nejzazší datum pro ukončení realizace projektu je 31. 12. 2027.
- Oprávněným žadatelem není obec, která je příjemcem dotace z národního programu 117 55 Podpora územně plánovacích činností obce 2023+ (MMR).
Pokud máte zájem o zajištění dotace, či jen o nezávaznou konzultaci Vašeho záměru, neváhejte se na nás obrátit. Zařídíme kompletní dotační management, od přípravy projektu, zpracování studie proveditelnosti a zajištění potřebných příloh, včetně stanoviska OHA, přes podání žádosti v systému MS2021+, až po přípravu výběrového řízení, včetně následné administrace projektu.
Minimální způsobilé výdaje:
není stanoveno
Maximální způsobilé výdaje:
pro méně rozvinuté regiony (MRR ) 780 000 Kč a pro přechodové regiony (PR) 6 200 000 Kč
Výše dotace:
85 % (pro MRR i PR)
Číslo a druh výzvy:
75. výzva (MRR) a 76. výzva (PR), průběžná
Datum příjmu žádostí:
28. 2. 2023 – 19. 12. 2025
Dotační program:
IROP 2021-2027
Oprávněný žadatel:
Obce, které mají více než 1 000 obyvatel.